Korzystając z naszej witryny wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z Polityką plików cookies.

Płatność kartą bankową

Ważne! Nowa funkcja bezpieczeństwa dla płatności online

Wraz z popularnością krajowego handlu detalicznego online bezpieczne płatności online coraz częściej wysuwają się na pierwszy plan zarówno wśród klientów, jak i po stronie usługodawców. Wraz z wprowadzeniem usługi internetowy kod bezpieczeństwa jest nowym rozwiązaniem uwierzytelniającym, chroni online bezpieczeństwo posiadaczy kart, co jest obowiązkowe dla banków i klientów.

Co to jest usługa internetowego kodu bezpieczeństwa?

Posiadacze kart mogą uzupełnić podstawowe środki ostrożności o usługę internetowego kodu bezpieczeństwa, która staje się obowiązkowa dla wszystkich kupujących online ze względu na dyrektywę Unii Europejskiej PSD2. Usługa zapewnia posiadaczom kart spersonalizowane bezpieczeństwo dzięki unikalnemu rozwiązaniu uwierzytelniającemu. W przypadku płatności kartą płatniczą podczas zakupów online, należy wprowadzić dane widoczne na karcie w interfejsie sprzedawcy. Istotą usługi bezpłatnego internetowego kodu zabezpieczającego jest to, że oprócz danych karty, w celu zatwierdzenia płatności należy wprowadzić losowo wygenerowany jednorazowy kod zabezpieczający otrzymany SMS-em podczas zakupów, jeśli dany sprzedawca również obsługuje tę usługę.

Zakupy online na terenie UE za pomocą karty bankowej są możliwe wyłącznie pod warunkiem, że posiadacz karty aktywuje usługę bezpieczeństwa w aplikacji mobilnej banku, w banku internetowym lub osobiście w oddziale banku. Korzystając z usługi, można jeszcze lepiej zapobiegać ewentualnym nadużyciom, ponieważ w procesie pojawia się dodatkowy etap bezpieczeństwa. Zmniejsza to szansę dokonania nieautoryzowanych zakupów przy użyciu karty w środowisku online.

Spersonalizowana ochrona

Oprócz internetowego kodu zabezpieczającego dostępne są również inne funkcje, które tworzą jeszcze bezpieczniejsze środowisko podczas korzystania z karty. Za pomocą wirtualnego limitu zakupów możesz ustawić maksymalną kwotę pieniędzy, jaką możesz wydać dziennie przy pomocy karty bankowej w wirtualnych kasach fiskalnych. Ponadto, ograniczając użycie karty za granicą, posiadacz karty może ograniczyć miejsce, w którym można używać jego karty bankowej. Ograniczenie użycia zagranicznego dotyczy wyłącznie transakcji, w przypadku których karta lub urządzenie zawierające dane karty (np. telefon komórkowy) znajduje się fizycznie.

Jakimi rodzajami kart można płacić?

Z tłoczonymi kartami VISA i Mastercard, a także z niektórymi kartami VISA Electron. Możliwość korzystania z kart VISA Electron w Internecie zależy od banku, który wydał kartę. Karty bankowej typu VISA Electron wydanej przez CIB można używać do zakupów w Internecie.

Karty jakich banków nadają się do płatności internetowych?

Ze wszystkimi kartami VISA i Mastercard/Maestro, które zostały zatwierdzone do płatności internetowych przez bank wydający kartę, a także kartami internetowymi specjalnie zaprojektowanymi do korzystania z Internetu.

Czy mogę płacić kartami klienta?

Nie można płacić w Internecie kartami do gromadzenia punktów zawierającymi punkty lojalnościowe, wydanymi przez sprzedawców lub usługodawców.

Czy jest możliwość płatności kartami co-brandowymi?

Można płacić dowolną kartą co-brandową, czyli kartą MasterCard lub VISA odpowiednią do płatności w Internecie.

Jak działa bankowy proces w tle płatności online?

Kupujący inicjuje płatność po wybraniu metody płatności kartą bankową na stronie internetowej sprzedawcy lub usługodawcy, w wyniku czego zostaje przeniesiony na stronę płatniczą Banku wyposażoną w bezpieczny kanał komunikacji. Aby zapłacić, musisz podać numer karty, datę jej ważności i 3-cyfrowy kod weryfikacyjny znajdujący się na pasku podpisu z tyłu karty. Państwo inicjujecie transakcję i od tego momentu karta podlega autoryzacji w czasie rzeczywistym, w ramach której sprawdzana jest oryginalność, pokrycie i limit zakupowy danych karty. Jeżeli wszystkie dane będą prawidłowe i aby transakcja mogła być kontynuowana, kwota do zapłaty zostanie zablokowana na państwa karcie przez bank posiadacza rachunku (wystawcę karty). Obciążenie (pobranie) kwoty z rachunku następuje w ciągu kilku dni, w zależności od banku prowadzącego rachunek.

Czym zakupy za pomocą karty internetowej różnią się od zakupów tradycyjnych?

Rozróżniamy transakcje z obecnością karty (Card Present) i transakcje bez obecności karty (Card Not Present). Transakcja Card Present realizowana jest za pomocą urządzenia końcowego POS. Po przesunięciu karty i wpisaniu kodu PIN terminal kontaktuje się z bankiem posiadacza karty za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego oraz, w zależności od rodzaju karty i wydawcy karty, za pośrednictwem sieci VISA lub MasterCard. Tutaj sprawdzana jest ważność i zasięg (autoryzacja). Wracając poprzednią trasą, terminal POS (lub sprzedawca) otrzymuje zgodę lub odmowę. Klient podpisuje paragon. Card not Present to transakcja, podczas której karta bankowa nie jest fizycznie obecna. Obejmuje to transakcje realizowane drogą pocztową, telefoniczną lub elektroniczną (internet), w którym to przypadku kupujący (posiadacz karty) inicjuje transakcję, wprowadzając żądane dane karty na bezpiecznej (zaszyfrowanej 128-bitowo) stronie płatności. Po udanej transakcji otrzymasz tzw. numer autoryzacyjny, który jest identyczny z numerem znajdującym się na papierowym dokumencie.

Co oznacza blokada środków?

Gdy tylko bank dowie się o transakcji, następuje po niej zastrzeżenie (blokada), ponieważ najpierw muszą dotrzeć oficjalne dane do faktycznego obciążenia, co trwa kilka dni, gdyż w tym samym czasie można wydać użytą kwotę ponownie. Dlatego w przypadku blokady, wypłacone lub pobrane pieniądze są oddzielane i rezerwowane. Zarezerwowana kwota należy do salda konta, czyli jest oprocentowana, ale nie można jej ponownie wydać. Zastrzeżenie zapewnia odrzucenie transakcji, które nie są już objęte ochroną, mimo że saldo rachunku w zasadzie nadal zapewniałoby taką możliwość.

W jakim przypadku transakcja może się nie powieść?

Generalnie zlecenie płatnicze nie zaakceptowane przez bank, który wydał kartę (czyli ten, w którym klient otrzymał kartę); ale w przypadku korzystania z karty bankowej może to wynikać również z faktu, że żądanie autoryzacji nie dociera do banku wydającego kartę z powodu błędu telekomunikacyjnego lub informatycznego.

Specyficzny błąd karty

•            Karta nie nadaje się do płatności internetowych.

•            Korzystanie z karty przez Internet jest zabronione przez bank prowadzący rachunek.

•            Korzystanie z karty jest zabronione.

•            Dane karty (numer karty, data ważności, kod na pasku podpisu) zostały wprowadzone błędnie.

•           Karta utraciła ważność.

Specyficzny błąd konta

•            Nie ma wystarczających środków na sfinalizowanie transakcji.

•            Kwota transakcji przekracza limit zakupów karty.

Specyficzny błąd połączenia

•            Linia mogła zostać rozłączona podczas transakcji. Proszę spróbuj ponownie.

•            Transakcja nie powiodła się z powodu przekroczenia limitu czasu. Proszę spróbuj ponownie.

Specyficzny błąd techniczny

•            Jeśli nie wróciłeś ze strony płatności na stronę sprzedawcy lub usługodawcy, transakcja nie powiedzie się.

•            Jeśli wróciło państwo ze strony płatności, ale wróci państwo na stronę płatności za pomocą opcji "back", "reload" lub "refresh" w przeglądarce, państwa transakcja zostanie automatycznie odrzucona przez system ze względów bezpieczeństwa.

Co należy zrobić w przypadku niepowodzenia procedury płatności?

W każdym przypadku dla transakcji generowany jest identyfikator transakcji, który zalecamy odnotować. Jeżeli w trakcie próby płatności transakcja zostanie odrzucona przez bank, prosimy o kontakt z bankiem obsługującym państwa konto.

Dlaczego należy kontaktować się z bankiem prowadzącym rachunek w przypadku nieudanej płatności?

Podczas weryfikacji karty bank prowadzący rachunek (wystawca karty) powiadamia bank akceptanta (akceptujący) pobierający kwotę, czy transakcja może zostać zrealizowana. Bank akceptujący nie może udostępnić informacji poufnych klientowi innego banku, ma do tego prawo jedynie bank, który zidentyfikuje posiadacza karty.

Co to znaczy, jeśli otrzymałem SMS-a z banku o rezerwacji/zablokowaniu kwoty, ale sprzedawca lub usługodawca wskaże, że płatność się nie powiodła?

Zjawisko to może wystąpić, jeśli karta została zweryfikowana na stronie płatności, ale nie wróciło państwo na stronę internetową sprzedawcy lub usługodawcy. W takim przypadku transakcja jest uważana za niekompletną i dlatego automatycznie kończy się niepowodzeniem. W takim przypadku kwota nie zostanie pobrana z państwa karty, a blokada zostanie anulowana.